USG przezciemiączkowe

Opis badania

USG przezciemiączkowe

USG przezciemiączkowe jest to badanie oceniające struktury mózgowia u noworodków oraz u niemowląt.

Można je wykonać jednak tylko do momentu zarośnięcia się ciemiączek u dziecka.

Ciemiączka to nieskostniałe elementy łączące ze sobą kości czaszki malucha.

Ciemiączka nie zarastają od razu po narodzinach dziecka, gdyż dzięki nim możliwy jest swobodny rozrost mózgu.

Ich obecność lekarze wykorzystują do oceny stanu zdrowia niemowlaka, pozwalają one na szczegółową ocene struktur mózgowia w badaniu USG. Zanim zaczną zarastać, w pierwszych tygodniach życia dziecka ciemiączka się powiększają. Zarastanie następuje powoli, aby mózg dziecka miał miejsce do rozwoju.

Tylne ciemię znika najczęściej między 6. tygodniem a 4. miesiącem życia. Zaś przednie – między 10. a 18. miesiącem życia.

USG przezciemiączkowe jest przydatnym narzędziem do wykrywania zmian niedokrwiennych mózgu, zwapnień, zakażeń oraz większych anomalii budowy zarówno u noworodków urodzonych o czasie jak i wśród wcześniaków.

Podczas wykonywania i interpretacji badań przezciemiączkowych ocenia się anatomiczną budowę mózgu oraz cechy jego dojrzałości. Ponadto szuka się cech patologii zarówno o charakterze wrodzonym jak i nabytym.

Następnie wykonuje się pomiary parametrów przepływu w badaniu dopplerowskim naczyń mózgowych.

Badanie może być powtarzane tak często, jak to konieczne, dzięki czemu możliwe jest uwidocznienie procesu dojrzewania mózgu oraz ewolucji jego uszkodzeń.

Bezpieczeństwo badania (wytyczne dotyczące bezpieczeństwa przedstawione zostały przez British Medical Ultrasound Society na stronie www.bmus.org oraz American Institute of Ultrasound in Medicine na stronie www.aium.com).

Umów się na wizytę, uzupełniając formularz rejestracji.
Skontaktujemy się z Państwem w celu potwierdzenia wizyty.